Dejlig sejr i elendigt vejr

Selvom sommerferien dårligt nok er slut, var forholdene helt og aldeles efterårsagtige, da BOB’s +50-mandskab mandag tog hul på anden halvdel af turneringen med en udekamp i Ikast.

På en smaskvåd bane uden streger og fyldt med græsafklip – et par af de mange “sidegevinster” af den ophørte samarbejdsaftale mellem kommunen og Dalgas – havde flere af spillerne svært ved at finde fodfæste, hvilket førte til flere pudsige situationer (og enkelte farlige), men ingen scoringer før pausen.

Hjemmeholdet var tættest på og kunne allerede i kampens indledning have bragt sig i front, men tæt under mål lykkedes det dem aldrig at få afsluttet trods flere muligheder. Resten tog Jens Ole Pedersen i BOB-målet sig sikkert af, så derfor endte 1. halvleg 0-0, en stilling gæsterne kunne være klart bedst tjent med.

6 minutter ind i 2. halvleg gik den så ikke længere; efter snævert 1-2-spil bragte værterne sig – ganske fortjent – i front, og nu så det for alvor svært ud for BOB. Det ændrede sig midt halvlegen, da Michael “Summe” Husum efter en hurtig omstilling sendte bolden fladt ind foran mål, hvor Ikasts “onde ånd”, Martin “Herbie” Mortensen, svingede venstreskøjten og via roden af den ene opstander bragte balance i regnskabet.

Nu vejrede gæsterne, som på dagen var klædt i spritnyt spilletøj, pludselig morgenluft, og med godt 10 minutter igen bragte de sig i front, da Bjarne Thisgaard blev spillet helt fri af Michael Laursen og iskoldt hamrede bolden i kassen.

Afgørelsen måtte dog vente til arvefjendeopgørets næstsidste minut, da Michael Laursen trykkede af og via en Ikast-forsvarers fod sendte bolden mellem benene på Ikast-keeperen til slutresultatet 3-1 til BOB efter endnu en omstilling.

Kampens spiller blev fuldt fortjent en storfightende Finn Jensen.